Dao Lang
Game Information
| manufacturer | Changsheng Electric Company |
| year | 2003 |
| genre | N/A |
| downloads | 10 |
Screenshots










Download Details
| split set | daolang.zip 1.82m |
| bios/device | ym2413.zip 313.00b |
| merged set | daolang.7z 938.22k |
| standalone set | daolang.7z 938.22k |
Driver Details
| source | skeleton/lanmao.cpp |
| status | preliminary |
| emulation | preliminary |
| savestate | unsupported |
| type | sound |
| status | unemulated |
Screen Details
Input Details
| player | N/A |
| type | keypad |
| buttons | 12 |
| directions | N/A |
| player | N/A |
| type | gambling |
| buttons | 7 |
| directions | N/A |
Chipset Details
| name | Intel 8052 |
| clock | 10.24mhz |
| name | Speaker |
| clock | N/A |
| name | YM2413 OPLL |
| clock | 3.41mhz |
| name | AY-3-8910A PSG |
| clock | 1.71mhz |
| name | AY-3-8910A PSG |
| clock | 1.71mhz |
| name | OKI MSM6295 ADPCM |
| clock | 0.95mhz |
ROM Details
| name | size | crc |
|---|---|---|
| w78e065.bin | 32.00k | 7fb77e5f |
| 29f1615.bin | 2.00m | 6ba48b6b |