Dart Star (Rev 3.25)
Game Information
| manufacturer | Medalist Marketing |
| year | 2001 |
| genre | N/A |
| downloads | 0 |
Screenshots










Download Details
| split set | mdartstr.zip 1.31m |
| bios/device | at_keybc.zip 3.57k |
| merged set | mdartstr.7z 1.08m |
| standalone set | mdartstr.7z 1.08m |
Driver Details
| source | pc/mdartstr.cpp |
| status | preliminary |
| emulation | preliminary |
| savestate | unsupported |
| requiresartwork | yes |
| type | graphics |
| overall | imperfect |
Screen Details
| display | board1:vga:screen |
| type | raster |
| orientation | horizontal |
| width | 640px |
| height | 480px |
| refresh | 60.05mhz |
Input Details
| player | 1 |
| type | only_buttons |
| buttons | 5 |
| directions | N/A |
Chipset Details
| name | Intel I386SX |
| clock | 23.84mhz |
| name | AM9517A |
| clock | 0.00bhz |
| name | AM9517A |
| clock | 0.00bhz |
| name | Intel 8042AH |
| clock | 11.44mhz |
| name | Speaker |
| clock | N/A |
| name | AD7224 DAC |
| clock | N/A |
| name | Speaker |
| clock | N/A |
| name | Filtered DAC |
| clock | N/A |
ROM Details
| name | size | crc |
|---|---|---|
| system rev 1.0.bin | 512.00k | cdd36a31 |
| mem_0 rev 3.25.bin | 1.00m | 8fa930f1 |
| mem_1 rev 3.25.bin | 1.00m | 8145bd30 |
| mem_4 rev 2.0.bin | 1.00m | 61adadd7 |
| english rev 3.1.bin | 1.00m | 72ed547b |