Mahjong Sweet Academy Special (Japan, P010B-Y05)
Game Information
| manufacturer | Techno-Top |
| year | 2002 |
| genre | N/A |
| downloads | 116 |
Screenshots










Download Details
| split set | mjswacads.zip 7.81m |
| bios/device | ym2413.zip 313.00b |
| merged set | mjswacads.7z 7.43m |
| standalone set | mjswacads.7z 7.43m |
Driver Details
| source | dynax/ddenlovr.cpp |
| status | preliminary |
| emulation | preliminary |
| cocktail | preliminary |
| savestate | unsupported |
Screen Details
| display | screen |
| type | raster |
| orientation | horizontal |
| width | 335px |
| height | 240px |
| refresh | 59.79mhz |
Input Details
| player | 1 |
| type | gambling |
| buttons | 2 |
| directions | N/A |
| player | 2 |
| type | mahjong |
| buttons | 26 |
| directions | N/A |
| player | 3 |
| type | mahjong |
| buttons | 26 |
| directions | N/A |
Chipset Details
| name | Kawasaki Steel KL5C80A12 |
| clock | 19.07mhz |
| name | Speaker |
| clock | N/A |
| name | YM2413 OPLL |
| clock | 3.41mhz |
| name | OKI MSM6295 ADPCM |
| clock | 0.98mhz |
ROM Details
| name | size | crc |
|---|---|---|
| p0102y5.5b | 512.00k | 8ae679ad |
| 01003.7b | 2.00m | 1df7a355 |
| 01004.8b | 2.00m | 198904d4 |
| 01005.9b | 2.00m | 4dbcf7cf |
| 01006_2.11b | 2.00m | 7c646f5c |
| 01001.2b | 1.00m | ee30d20a |