Pinball Action (Tecfri, without external display)
Game Information
| manufacturer | Tehkan (Tecfri license) |
| year | 1985 |
| clone of | pbaction |
| other clones | pbaction2 pbaction3 pbaction4 pbactiont pbactiont2 |
| genre | N/A |
| downloads | 56 |
Screenshots










Download Details
| split set | pbactiont2.zip 32.58k |
| parent set | pbaction.zip 76.91k ↗ |
| standalone set | pbactiont2.7z 66.41k |
Driver Details
| source | tecmo/pbaction.cpp |
| status | good |
| emulation | good |
| savestate | supported |
Series Details
Screen Details
| display | screen |
| type | raster |
| orientation | horizontal |
| width | 256px |
| height | 224px |
| refresh | 60mhz |
Input Details
| player | 1 |
| type | only_buttons |
| buttons | 4 |
| directions | N/A |
| player | 2 |
| type | only_buttons |
| buttons | 4 |
| directions | N/A |
Chipset Details
| name | Zilog Z80 |
| clock | 3.81mhz |
| name | Zilog Z80 |
| clock | 2.86mhz |
| name | Speaker |
| clock | N/A |
| name | AY-3-8910A PSG |
| clock | 1.43mhz |
| name | AY-3-8910A PSG |
| clock | 1.43mhz |
| name | AY-3-8910A PSG |
| clock | 1.43mhz |
ROM Details
| name | size | crc |
|---|---|---|
| 16.p7 | 16.00k | 01d8b452 |
| 15.n7 | 16.00k | 8a7ad290 |
| 14.l7 | 8.00k | d7d77c67 |
| 1.e3 | 8.00k | 8b69b933 |
| 7.s6 | 8.00k | 9a74a8e1 |
| 8.s7 | 8.00k | 5ca6ad3c |
| 9.s8 | 8.00k | 9f00b757 |
| 2.j5 | 16.00k | 21efe866 |
| 3.j6 | 16.00k | 7f984c80 |
| 4.j7 | 16.00k | df69e51b |
| 5.j8 | 16.00k | 0094cb8b |
| 11.c7 | 8.00k | d1795ef5 |
| 12.d7 | 8.00k | f28df203 |
| 13.f7 | 8.00k | af6e9817 |